دانشمندان می‌گویند پول همه‌چیز نیست و پول زیاد منجر به قضاوت اشتباه می‌شود

 

محققان می‌گویند پول زیاد باعث می‌شود تا افراد در قضاوت کردن بیراهه رفته و منجر به خودسر شدن و خودرأی شدن فرد شود.

شاید شما هم دیده باشید علی‌رغم وجود طراحان برتر در جهان، هنرپیشه‌ها و افراد مشهور هنوز در انتخاب لباس دچار مشکل بوده و مایه مزاح کاربران و بینندگان می‌شوند.

محققان به رهبری «Maël Lebreton» از دانشگاه آمستردام با تحقیق روی ۱۰۴ داوطلب با آزمون بَصَری و تست ادراک با قطعات موسوم به گابور به نتایج مذکور دست پیدا کردند.

در این آزمایش یکی از قطعات خالی بوده و قطعه دیگر الگودار بوده و کنتراست بالاتری داشت. آن‌ها بر اساس اطمینان از پاسخ امتیاز ۵۰ تا ۱۰۰ را دریافت می‌کردند و هرچه امتیاز بالاتر بود، به معنای اطمینان بیشتر نسبت به پاسخ کاربر تلقی می‌شد.

بر اساس قضاوت صحیح یا ناصحیح به آن‌ها جایزه‌ای از ۱۰ سنت تا ۱۰ دلار تعلق می‌گرفت. دکتر لبریتون گفت: داوطلب ضمن مواجه‌شدن با پول بیشتر، جذب موضوع شده و با بالا رفتن اعتمادبه‌نفس ، قدرت پاسخگویی صحیح خود را از دست دادند.

پول تا حدی به مردم کمک کرد تا تصمیمات خوبی بگیرند زیر به دنبال تفکیک بین پاسخ صحیح و غلط بودند اما با ادامه روند پاسخگویی، نسبت به تصمیم خود اطمینان بیشتری پیداکرده و درنتیجه خودرأی شده و پاسخ‌های غلط در چنین افرادی بیشتر شد.

البته ممکن است چنین گفته شود که چشم‌انداز پاداش نقدی ممکن است حالت فیزیولوژیکی فرد را تغییر دهد و قضاوت فرد را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

به گفته این محققان که نتایج تحقیق خود را دز Science Advances منتشر کرده‌اند، اطمینان از درستی بسیار مهم است و قرار گرفتن در موقعیت‌های بالا مانند تصمیم‌گیری پزشکی یا مالی این اطمینان را دوچندان مهم می‌سازد.

تحقیقات پیشین روی این نکته تأکید داشتند که افراد موفق صرفاً خوش‌شانس هستند و فرمول ریاضی نیز برایش تعریف کرده‌اند که نشان می‌دهد افراد پولدار ممکن است هم‌زمان باهوش هم نباشند و به‌قول‌معروف پول، پول می‌آورد!

۵۶۵۶

منبع: خبرآنلاین